Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi


Ağ ve Sistem Hizmetleri

Ağ Yönetim:

ÜNİVERSİTEMİZ İNTERNET HİZMETLERİ

1). Üniversitemiz akademik ve idari birimlerinin ihtiyaç duydukları ağ altyapısının hazırlanması için gerekli çalışmaları yapmak,
2). Ağ kablo altyapısının planlanmak,
3). Kablosuz ağ altyapısını planlamak,
4). Ağ anahtarlama cihazlarının (Switch) yapılandırmasını yapmak,
5). Üniversitemiz ULAKNET ağına zararlı içerikten filtrelenmiş internet erişimi sağlar.

ÜNİVERSİTEMİZ SİSTEM HİZMETLERİ

1). Üniversitemiz akademik ve idari birimlerinin iş ihtiyaçları doğrultusunda sunucu kurulumu yapmak,
2). Mevcut sunucuların bakım ve yedekleme işlemlerini yapmak,
3). Fakülte ve diğer tüm birimlerin otomasyon sunucuların, yeterli standartları taşıyan sistem odasında barındırılması, erişimlerinin sağlanması hizmetidir.

KABLOSUZ Wİ-Fİ HİZMETLERİ

Kablosuz Ağ’ın kurulmasıyla birlikte,üniversitemiz eduroam (Education Roaming-Eğitim Gezintisi) Konfederasyonunun da üyesi olmuştur.Bu üyelikle birlikte, eduroam üyesi olan diğer kurumlara (yurtiçi, yurtdışı) giden personelimiz ve öğrencilerimiz, herhangi bir kayıt işlemine gerek duymadan üniversitede kullandığı kullanıcı adı ve parolayı kullanarak o kurumdaki internet hizmetlerinden yararlanabilecektir. Aynı durum, eduroam üyesi olan kurumlardan üniversitemize gelen yabancı konuklar için de geçerlidir.

WEB HİZMETLERİ

Üniversitemiz anasayfası, birimlerin sayfaları, akademik ve idari birimlerin kişisel sayfalarının bulunduğu web sunucuları ve uygulamalarından oluşmaktadır. Php, Cgi, ASP, .NET platformlarını desteklemektedir.

YAZILIM HİZMETLERİMİZ

Microsoft Word, Excell, Access, Power Point, Outlook: Üniversitemiz akademik ve idari birimleri ile laboratuvarlarımızda, genellikle yazı, grafik, hesaplama, sunum gibi işlemler için kullanılan paket programlardır.
Microsoft Windows 7, 8, 8.1, 10 Üniversitemiz kampüs anlaşması kapsamında tüm bilgisayarlarımızda kullanılan işletim sistemleridir.
Linux İşletim Sistemi: Üniversitemiz sunucularında ve bilgisayar laboratuvarlarında kullanılan açık kaynak kodlu işletim sistemidir.
Elektronik Belge Yönetim Sistemi Yazılımı: Üniversite içi yazışmaların daha hızlı ve kolay yönden yapıldığı internet tabanlı bir yazılımdır.
Antivirüs Programı: Üniversitemizde kullanılan tüm bilgisayarları zararlı yazılımlara karşı koruyan yazılımdır.
IBM SPSS Programı: Üniversitemizde istatistiksel eğitim veren bölümlerde ve istatistiksel raporlamaların yapıldığı alanlarda kullanılan programdır.
Autodesk Eğitim Kaynakları: Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Autodesk firması arasında yapmış olduğumuz ortak çalışmalar neticesinde özellikle mühendislik ve mimarlık alanlarında fayda sağlayacak olan Autodesk yazılımlarının akademik lisansları, 3 yıllık ve okul başına 300 kullanıcı olacak şekilde ücretsiz olarak kullanılabilir durumdadır.
Microsoft DreamSpark Servisi: Microsoft DreamSpark üniversite öğrencilerinin, Microsoft yazılım geliştirme ve tasarım araçlarını ücretsiz olarak indirmelerini sağlayan bir servistir. Bu servisten yararlanabilmek için öğrencilerin, @akdeniz.edu.tr eposta adreslerini kullanarak sisteme üye olmaları gerekmektedir
Açık Dergi Sistemleri – Open Jaurnal Systems (OJS): OJS web tabanlı bir dergi yönetim ve yayıncılık yazılımıdır. Bir dergi için ihtiyaç duyulan tüm iş ve işlemler internet üzerinden yapılabilmekte ve dergi web tabanlı olarak hemen yayınlanabilmektedir. Editöryel işlemler, makale gönderimi, inceleme, prova, kopya ve dizgi yönetimi ve sıraya koyma gibi tüm işlemler web tabanlı olarak yürütülmektedir.

E-POSTA HİZMETLERİ

Üniversitemiz Akademik ve İdari Personellerimiz ile Öğrencilerimizin İnternet altyapısını kullanarak elektronik posta yolluyla haberleşme ortamıdır. Akademik ve İdari personellerimiz @akdeniz.edu.tr uzantılı e-posta adresleri ile öğrencilerimiz ise @ogr.akdeniz.edu.tr e-posta adreslerini kullanarak www.akdeniz.edu.tr bağlantısından e-posta Servisini kullanabilmektedirler.

DHCP Hizmeti: Akademik ve idari personel bilgisayarları ve öğrenci laboratuvarlarındaki istemcilere IP bilgisi dağıtma hizmeti verir.

PROXY SUNUCU HİZMETİ

Yapılan anlaşmalar gereği üniversitemizin üye bulunduğu on-line veritabanlarına sadece kampus ağı içerisinden erişim izni verilmekte olduğundan akademik personelimizin bu hizmet için kampus sınırları içinde bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırmak üzere Proxy (vekil sunucu) hizmeti başlatılmıştır. Bu sistemle akademik personelimizin alınan kullanıcı adı ve şifre ile bağlanabilmektedir. Bu sunucu kampüs ağı ile bağlanılan bilgisayar arasında köprü vazifesi görmekte bu sayede akademik personelimiz kampus ağı içindeymiş gibi online kütüphanelere erişimi sağlanmaktadır. Bu sistemin kullanımıyla ilgili eğitim dokümanı web sayfamıza konulmuştur.


Son Güncelleme : 2 Haziran Perşembe 2016
63