Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi


 e-posta Şifre Hırsızlığına Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
  1. Bilgisayarınızı güncel tutmak için Windows Güncelleştirmelerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.
  2. Size gelenşüphelendiğiniz epostalara cevap vermeyiniz, sizden istenilen formu doldurmayınız, eklerinde bulunan dosyaları çalıştırmayınız ve eposta içinde bulunan linklere tıklamayınız. (Bilgi İşlem Merkezi, hiçbir zaman sizden eposta hesabı ve şifrenizi isteyen herhangi bir doğrulama epostası göndermez. “Bu işlemleri yapmazsanız hesabınız kapanır”, “kotanız şu seviyeyi aştı doğrulama vs yapmazsanız artık hesabınızı kullanamazsınız” gibi cümleler sizi tuzağa düşürüp eposta şifrenizi almak için kullanılmaktadır.)
  3. Bilgisayarınıza kurumumuzun lisanslı Antivirüs Programını kurunuz ve gerekirse tarama başlatınız. Bilgisayarlarınızda ajan program , key logger vs zararlı yazılımlar çalışıyor olabilir. Bu tip zararlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmaması için internetten indirdiğiniz dosyalar konusunda daha dikkatli olunuz.
  4. Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken çok dikkat edin hatta şüpheli ise bilgisayarınıza takmayınız.
  5. Mobil ve Tabletlerde işletim sistemi ile gelen eposta uygulaması haricindeki (apple store ve google play üzerindeki herhangi bir mail programları) uygulamaları kurmayınız. Epostanızı bu programa ayarladığınız zaman şifrenizi de bu yazılımın sahibine vermiş olursunuz.

Bilgi ve Destek için :
0242 227 44 00 –  1420 /1404 /1568

email: baumdestek@akdeniz.edu.tr

0