Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi


ÖNEMLİ !!! Siber Saldırı-Virüs Duyurusu “Wanna Cry”
Değerli Akdeniz Üniversitesi Mensupları,
 
Daha önce çok defa duyurusunu yaptığımız CryptoLocker isimli virüs saldırısına benzer ve çok daha tehlikeli kötü niyetli bir yazılım ile siber saldırılar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yeni yayılmaya başlayan kötü niyetli yazılım Wanna Cry Virüsü olarak adlandırılmıştır. Belgelerinizi şifreleyerek fidye istenmesine sebep olan kötü niyetli bu tür yazılımlar ile siber saldırılar dünya üzerinde şu ana kadar çok büyük tahribat yapmıştır.
 
Bu tür yazılımlar kişinin belgelerini şifreleyerek erişilmez hale getirip ardından da şifreyi çözecek olan anahtarı vermek için para talep eden korsanların kullandığı fidye yazılımlarıdır. Wanna Cry Virüsü ile ilgili çıkan birçok haberi internet üzerinden de takip edebilirsiniz.
 
Wanna Cry isimli bu virüs çok ciddi olup bulaştıktan sonra belgelerin geri getirilmesi için bir çözüm maalesef bulunmamaktadır. Ayrıca Wanna Cry Virüsü önceki türlerinden farklı olarak kendini ağ üzerinden yayabilmektedir. Bu şekilde birçok bilgisayara ulaşıp tahribat yapmakta ve verilere erişimi engellemektedir. Wanna Cry Virüsü aynı zamanda sunucu sistemlerine de bulaşmaktadır. Ayrıca önceki türlerinde olduğu gibi sadece ofis ve resim dosyalarını değil birçok sistem dosyalarını da şifreleyebilmekte ve birçok kurumsal hizmetin durmasına ve kurumsal verilerin yok olmasına sebep olmaktadır. Verileri geri getirmek için de istenilen fidyeyi verip belgelerin şifresini çözecek anahtarı almaktan başka çare de bulunmamaktadır.
 
ÇÖZÜM OLARAK;
1.  Bilgisayarınızı güncel tutmak için Windows Güncelleştirmelerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.
Bilgisayarınıza Ağ üzerinden isteğiniz dışında bulaşmasını engellemek için ya güncellemeleri yapmalısınız ya da aşağıdaki ilk linkten bilgisayarınıza uygun olan güncellemeyi yüklemelisiniz.
 

2.  Size gelen şüpehelendiğiniz epostaları ve web sayfalarını açmayınız. Eklerinde bulunan dosyaları indirmeyiniz. E-posta içinde bulunan linklere tıklamayınız.
 
3.  Bilgisayarınıza Antivirüs Programı kurunuz ve gerekirse tarama başlatınız.
 
4.  Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken çok dikkat edin hatta şüpheli ise bilgisayarınıza takmayınız. 
 
5.  Dosyalarınızın Mutlaka Yedeğini Harici Diske Alınız. Bu harici diski de bilgisayara bağlı tutmayınız!
 
 

Bilgi ve Destek için :
0242 227 44 00 –  1420 /1404 /1568

email: baumdestek@akdeniz.edu.tr


Son Güncelleme : 15 Mayıs Pazartesi 2017
63