Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi


Siber Saldırı-Virüs Duyurusu “Petya.C”

Değerli Akdeniz Üniversitesi Mensupları,

Daha önce çok defa duyurusunu yaptığımız WannaCry ve CryptoLocker isimli virüs saldırılarına benzer şekilde tehlikeli ve kötü niyetli bir yazılım ile siber saldırılar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yeni yayılmaya başlayan kötü niyetli yazılım Petya.C virüsü olarak adlandırılmıştır. Belgelerinizi şifreleyerek fidye istenmesine sebep olan bu tür yazılımlar ile siber saldırılar dünya üzerinde şu ana kadar çok büyük etki yapmıştır.

Petya.C virüsü ile ilgili ESET Türkiye’nin yayınladığı makaleye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://support.eset.com/alert6488/?viewlocale=tr_TR

Bu tür yazılımlar kişinin belgelerini şifreleyerek erişilmez hale getirip ardından da şifreyi çözecek olan anahtarı vermek için para talep eden korsanların kullandığı fidye yazılımlarıdır. Petya.C Virüsü ile ilgili çıkan birçok haberi internet üzerinden de takip edebilirsiniz.

Petya.C isimli bu virüs çok ciddi olup bulaştıktan sonra belgelerin geri getirilmesi için bir çözüm maalesef bulunmamaktadır. Ayrıca Petya.C Virüsü önceki türlerinden farklı olarak, Wanna Cry virüsünde olduğu gibi kendini ağ üzerinden yayabilmektedir. Bu şekilde birçok bilgisayara ulaşıp tahribat yapmakta ve verilere erişimi engellemektedir. Petya.C Virüsü aynı zamanda sunucu sistemlerine de bulaşmaktadır. Ayrıca önceki türlerinde olduğu gibi sadece ofis ve resim dosyalarını değil birçok sistem dosyalarını da şifreleyebilmekte ve birçok kurumsal hizmetin durmasına ve kurumsal verilerin yok olmasına sebep olmaktadır. Verileri geri getirmek için de istenilen fidyeyi verip belgelerin şifresini çözecek anahtarı almaktan başka çare de bulunmamaktadır.

ÇÖZÜM OLARAK;

  1. Bilgisayarınızı güncel tutmak için Windows Güncelleştirmelerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.
  2. Size gelen şüpehelendiğiniz epostaları açmayınız. Eklerinde bulunan dosyaları indirmeyiniz. E-posta içinde bulunan linklere tıklamayınız.
  3. Bilgisayarınıza Antivirüs Programı kurunuz ve gerekirse tarama başlatınız.

Kurumumuza ait lisanslı ESET Endpoint Security Programını Bilgisayarınıza kurabilmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz. 

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Akademik ve İdari birimleri

http://baum.akdeniz.edu.tr/antivirus-programi-kurulumu/

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi

http://web.hastane.akdeniz.edu.tr/antivirus/

  1. Şüphelendiğiniz web sayfalarını açmayınız. Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken çok dikkat edilmeli, şüpheli ise bilgisayara takılmamalı.
  2. Tüm İşletim sistemlerinde, özellikle mobil ve tablet cihazlarda işletim sistemi ile birlikte gelen eposta uygulamasının kullanılması gerekmektedir. Internet üzerinden, google play veya apple store üzerinden indirilen diğer eposta uygulamalarına eposta ayarlarınızı yapmak, şifre bilgilerinizi de başkalarına teslim etmek demektir.
  3. Genel internet ve siber güvenlik duyurularımızın da aşağıdaki linkten takip edilmesi yararlı olacaktır.

http://baum.akdeniz.edu.tr/duyurular/

Tüm personelin bu konuda gerekli önlemleri almasını önemle rica ederiz.

Konu ile ilgili olarak rastladığınız problem, veya herhangi bir olumsuz durumda aşağıda yer alan iletişim adreslerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bilgi ve Destek için :
0242 227 44 00 –  1420 /1404 /1568

email: baumdestek@akdeniz.edu.tr


Son Güncelleme : 2 Temmuz Pazar 2017
63