Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi


SSL VPN Erişim Hizmeti

VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ)

Internet üzerinden Kampüs ağımıza şifreli ve güvenli bir şekilde bağlantı sağlanması için düşünülmüş bir teknolojidir. SSL VPN ile bağlantı kurduktan sonra gelen giden veriler, oluşturulan güvenli bir tünel içinde şifrelenip paketlenir. Verilerin istenilen bağlantılara aktarılması da protokoller sayesinde gerçekleşir. SSL (Secure Sockets Layer-Güvenli Yuva Katmanı) protokollerinden birisidir. Bu bakımdan bağlantı içindeki veriler ele geçirilemez.

.

SSL VPN Erişimi ile Kullanılabilecek Hizmetlerimiz :

Üniversitemizde Kampüs dışından Kütüphane Veritabanlarına erişim için  SSL VPN  teknolojisi kullanılmaktadır. SSL VPN hizmeti ile bağlantı kurabilmek için;  Eduroam Kablosuz Ağ sisteminde olduğu gibi Akademik ve İdari personeller  @akdeniz.edu.tr  eposta adresi ve şifresi ile, Öğrencilerimiz de @ogr.akdeniz.edu.tr eposta adresi ve şifresi kullanılmaktadır. Bağlantı kurulduktan sonra Üyesi olduğumuz Kütüphane Veri Tabanlarına sitelerine Erişim sağlanabilmektedir.
http://kutuphane.akdeniz.edu.tr/veritabanlari/

Üniversitemizde Kampüs dışından SPSS Program Kullanımı için  SSL VPN  teknolojisi kullanılmaktadır. SSL VPN hizmeti ile bağlantı kurabilmek için;  Eduroam Kablosuz Ağ sisteminde olduğu gibi Akademik ve İdari personeller  @akdeniz.edu.tr  eposta adresi ve şifresi ile, Öğrencilerimiz de @ogr.akdeniz.edu.tr eposta adresi ve şifresi kullanılmaktadır.
Bağlantı kurulduktan sonra Bilgisayarınızda kurulu Üniversitemize ait Lisanslı SPSS programını çalıştırabilirsiniz.
http://baum.akdeniz.edu.tr/spss/

 

Akdeniz Üniversitesine SSL VPN Üzerinden Erişim için Yapılması Gerekenler: 


  1. Microsoft Windows için SSL VPN yapılandırma ayarları
  2. MAC OS için SSL VPN yapılandırma ayarları
  3. Mobil ve Tablet Cihazlar için (Android Cihazlar)  SSL VPN yapılandırma ayarları (Sadece Akademik Personel için geçerlidir.)
  4. Mobil ve Tablet Cihazlar için (IOS Cihazlar)  SSL VPN yapılandırma ayarları (Sadece Akademik Personel için geçerlidir.)

 

Bilgi ve Destek İçin : 


Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi
baumdestek@akdeniz.edu.tr
0242 227 43 56 / 1400


Son Güncelleme : 18 Mayıs Perşembe 2017
60