E-Posta Şifre Hırsızlığına Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 1. Değerli Akdeniz Üniversitesi Mensupları, 

  Son günlerde Kurumumuzun eposta sistemi üzerindeki kullanıcılarımızın şifrelerini çalmaya yönelik sahte linkler barındıran epostalar yayılmaktadır.

  Eposta kutunuza bu şekilde gelen epostalara cevap vermeyiniz ve eposta içindeki linklere tıklamayınız. Çünkü açılan sayfadaki görüntü sahtedir, kurumumuzun eposta sisteminin giriş ekranının sahte bir kopyası veya bir webmail giriş sayfası şeklinde hazırlanmış olabilir. Giriş yapmaya çalışıldığı an şifreniz ele geçirilmiş olacaktır. Bu tip yayılan sahte epostalar aşağıda örnek olarak verilmiştir.

  Bu konuda gerekli önlemler tarafımızdan alınmaktadır. Ancak mensuplarımızın bu ve benzeri sahte olan her türlü epostalar konusunda daha dikkatli olması gerekmektedir.

   

  Mensuplarımız tarafından alınması gereken Genel Güvenlik Önlemleri:

  • Bilgisayarınızı güncel tutmak için Windows Güncelleştirmelerinin mutlaka yapılması gerekmektedir.
  • Size gelen şüphelendiğiniz epostalara cevap vermeyiniz, sizden istenilen formu doldurmayınız, eklerinde bulunan dosyaları çalıştırmayınız ve eposta içinde bulunan linklere tıklamayınız. (Bilgi İşlem Merkezi, hiçbir zaman sizden eposta hesabı ve şifrenizi isteyen herhangi bir doğrulama epostası göndermez. “Bu işlemleri yapmazsanız hesabınız kapanır”, “kotanız şu seviyeyi aştı doğrulama vs. yapmazsanız artık hesabınızı kullanamazsınız” gibi cümleler sizi tuzağa düşürüp eposta şifrenizi almak için kullanılmaktadır.)
  • Kurumumuz tarafından, Kota güncelleme vs. işlemleri için hiçbir zaman sizden bir form doldurmanızı veya bir siteye girmenizi isteyen, ve bu işemleri yapmazsanız hesabınız kapanacaktır gibi sahte uyarılarda bulunan bir eposta gönderilmez.
  • Bilgisayarınıza kurumumuzun lisanslı Antivirüs Programını kurunuz ve gerekirse tarama başlatınız. Bilgisayarlarınızda ajan program, key logger vs. zararlı yazılımlar çalışıyor olabilir. Bu tip zararlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmaması için internetten indirdiğiniz dosyalar konusunda daha dikkatli olunuz.
  • Bilgisayarınıza harici takılan USB bellek, Flash Kart gibi cihazları kullanırken çok dikkat edin hatta şüpheli ise bilgisayarınıza takmayınız.
  • Mobil ve Tabletlerde işletim sistemi ile gelen eposta uygulaması haricindeki (apple store ve google play üzerindeki herhangi bir mail programları) uygulamaları kurmayınız. Epostanızı bu programa ayarladığınız zaman şifrenizi de bu yazılımın sahibine vermiş olursunuz.
Eklenme tarihi: 6.12.2022 10:37:43
Son güncelleme: 6.12.2022 10:37:43